Zabiegi

  • USG Jamy brzusznej (jak przygotować się do badania - poniżej)

    Należy do najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych. Dostarcza informacji na temat morfologii poszczególnych narządów jamy brzusznej, takich jak trzustka, wątroba, śledziona, narządy układu moczowego oraz naczynia jamy brzusznej. Jest badaniem wykonywanym zwykle jako pierwsze w diagnostyce bólów brzucha, wymiotów, żółtaczki, krwiomoczu, czy utraty masy ciała.

  • USG Tarczycy (nie wymaga specjalnego przygotowania)

    Stanowi podstawę diagnostyki obrazowej u osób z podejrzeniem chorób tarczycy. Pozwala na ocenę położenia, wielkości oraz echostruktury gruczołu, w tym wykrywanie zmian ogniskowych oraz typowanie ognisko podejrzanych do badania biopsyjnego.

  • USG Jąder/Moszny (nie wymaga specjalnego przygotowania)

    Wykonywane u pacjentów z objawami powiększenia, asymetrii, obrzęku, zaczerwienienia czy bólu jąder. Ponadto jest to badanie obowiązkowe u mężczyzn cierpiących na problem niepłodności.

  • USG Naczyń żylnych i tętniczych (jak przygotować się do badania - poniżej)

Jak przygotować się do badania?

Należy przynieść ze sobą wyniki wcześniej wykonywanych badań USG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, badań laboratoryjnych, jak również karty informacyjne z leczenia szpitalnego.

Do badania USG jamy brzusznej i tętnic/żył kończyn dolnych nie spożywamy posiłków i napojów (szczególnie gazowanych) przez co najmniej 6–8 godzin przed badaniem, a także należy powstrzymać się od palenia papierosów przez 6 godzin przed badaniem. W dniu poprzedzającym należy ograniczyć pokarmy powodujące wzdęcia (surowe warzywa, owoce, słodycze, czerstwe pieczywo).

W celu pełnej oceny układu moczowego poleca się badanemu wypicie około 1,5 litra niegazowanej wody, 1,5–2 godziny przed badaniem. Badanie wykonywane jest w momencie silnego parcia na mocz(dotyczy badania USG jamy brzusznej) Osoby z nadwagą mogą przyjmować preparaty zmniejszające ilość gazów w jelitach (np. Espumisan/Gastrosil 3x2 kaps. przez 3 dni poprzedzające badanie – preparat dostępny bez recepty).

O Nas

Kontakt